MEHMET SALİH GÜNEŞTEKİN’in kaleminden BATMAN SERÜVENİ


Batmanlı işadamı Mehmet Salih Güneştekin, bilgi ve birikimlerini okurla buluşturmak için kaleme aldığı “Batman Serüveni” başlıklı kitabı GSM Yayınları’ndan çıktı.
Aynı zamanda Makine Mühendisi olan Makine Mühendisi Mehmet Salih Güneştekin, Başbakanlık GAP Yatırım Platformu için 2008 yılında hazırladığı “Batman’ın Kalkınma Raporu” alt başlığını taşıyan çalışmayı Batman Serüveni ismiyle kitaplaştırdı.

Batman’a dair detaylı bir sosyal ve ekonomik analizlerin yer aldığı kitap, Batman üzerine bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ilk araştırma özelliğini taşıyor.
Batman’ın Serüveni’nde sadece sorunların tespiti ve eleştiri yer almıyor; bu sorunların hangi yöntemlerle ve ne şekilde çözüleceğine dair öneriler de bulunuyor. Kitapta, “Bölgesel Kalkınma Yaklaşımı Üzerine”, “Batman İlinin Sosyo-Ekonomik Yapısı ve Sorun Analizi”, “Sorunların Çözümü İçin Öncelikli Müdahale Alanları”, “Batman ve Gap Bölgesi İçin Stratejik Öneriler”, “Kültürlerin Kadim Kenti Hasankeyf” gibi bölümler yer alıyor. Bu bölümler, çok sayıda istatistik ve tablolarla desteklenerek bilimsel bir temelde her kesimden insanın anlayabileceği bir şekilde okuyucuya sunuluyor.
Genelde GAP, özelde Batman üzerine detaylı araştırmalar, sorun tespitleri ve çözüm önerileri taşıyan kitap, ekonomi çevreleri, iş adamları, üniversiteler ve ilgililer için kaynak kitap niteliğinde.

Kitapta, Batman ilinin GAP Bölgesi illeri içinde “Teşvikli Yatırım Tutarı” açısından, Siirt ve Kilis İli’nden sonra en az destek görmüş il olduğu tespitini yapan Mehmet Salih Güneştekin, enerji yatırımlarına da dikkat çekiyor. Enerji yatırımlarının GAP uygulamalarının başlatıldığı tarihten günümüze kadar geçen süre içinde yüzde 90’lara varan bir oranda gerçekleştiğinin altını çizen

Güneştekin, sulamada ise bu oranın % 14’lerde kaldığını belgelemektedir. Bugüne kadar GAP bünyesinde 20 milyar dolar harcamaya karşı bu sure zarfında yaklaşık 19,2 milyar dolar değerinde bir gelir elde edildiği ortaya çıkmıştır. Bu veri GAP’a yapılan yatırım harcamaları kendini finanse ederek geriye döndüğünü belgelemektedir. Bundan dolayı yüksek bir finansman diliminin Batman’a ayrılmasını önemle vurguluyor.

Gazeteci – Yazar Ersin Kalkan’ın önsözü ve Gazeteci – Yazar Ferzende Kaya’nın arka kapak yazısıyla yayınlanan kitap, başarılı iş hayatının yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri içinde de aktif olarak yer alıp, araştırmalar yapan, çözüm önerileri geliştiren ve bu önerileri hayata geçirmek için kaleme alan bir iş adamının altın değerinde fikirlerinden oluşuyor.

Batmanlı fotoğrafçı İrfan Tapan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir foto albümünün de bulunduğu kitap, okuyucusunu bekliyor.

Batman Serüveni

Mehmet Salih Güneştekin

GSM Yayınları

128 sayfa